Ciąża jajnikowa fgraviditas cvarialis}

Ciąża jajnikowa jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Siedzibą jej jest zwykle pęcherzyk Graafa, który pękł i z którego jajo nie wydostało się do jamy brzusznej, ale zostało zapłodnione wewnątrz pęcherzyka. W pewnych przypadkach zagnieżdżenie się jaja płodowego następuje na powierzchni jajnika (Zubrzycki i in.).

Jeśli zapłodnienie jaja następuje wewnątrz pęcherzyka Graafa, zagnieżdża się ono w jednym miejscu jego ściany, podczas gdy reszta jego tworzy ciałko żółte. Torebka ciążowa dla jaja jest bardzo słaba i powstaje z komórek ściany samego pęcherzyka oraz z komórek bezpośrednio z nią sąsiadujących. Krezka jajowodu i przyległe do jajnika części trąbki nie biorą udziału w tworzeniu się torebki ciążowej. Doczesna w jajniku, w ścisłym tego słowa znaczeniu, nie powstaje, ale grupy komórek doczesnowych znaleźć można w miąższu części rdzennej i korowej tego narządu.

Ciąża jajnikowa kończy się w stosunkowo wczesnym okresie swego istnienia wskutek pęknięcia torebki ciążowej osłaniającej jajo. O wiele rzadziej powstaje w obrębie nie pękniętej torebki zaśniad jajnikowy /’mola ovarialis).

Rozpoznanie ciąży jajnikowej badaniem klinicznym jest rzeczą niemożliwą, a nawet po wydobyciu podczas zabiegu operacyjnego jajnika zajętego przez ciążę łączy się ono z dużymi trudnościami, zwłaszcza jeśli torebka ciążowa jest pęknięta.

W celu upewnienia się, czy mamy do czynienia rzeczywiście z ciążą jajnikową, należy uzyskany podczas operacji preparat poddać dokładnym oględzinom. Cechą znamienną ciąży jajnikowej jest stwierdzenie, że odpowiadająca jajnikowi trąbka i krezka jej są niezmienione. Cały jajnik jest przekrwiony i rozpulchniony, nie wykazuje on jednak żadnych wybitniejszych zmian poza miejscem, gdzie zagnieździło się jajo- Zaśniad jajnikowy przypomina na ogół torbiel tego narządu, wypełnioną krwią. W odróżnieniu jednak od torbieli oddzielony jest od reszty prawidłowego, białawego utkania jajnikowego rowkiem lub linią demarkacyjną. Stwierdzenie badaniem drobnowidowym utkania kosmówki w jajniku usuwa wszelkie wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa