Korzeń

Korzeń może zostać „usidlony” pomiędzy przyśrodkową krawędzią górnego wyrostka stawowego kręgu leżącego poniżej i zmienionym zwyrodnieniowo brzegiem trzonu kręgu położonego powyżej. W takiej sytuacji trzeba usunąć szczyt wyrostka, ale jednocześnie należy oszczędzić większą część stawu.

Jeśli nerw rdzeniowy jest uciśnięty w kanale, to może być konieczne jego odbarczenie od przodu. W tym celu trzeba usunąć osteoartretyczny nawis od przodu korzenia. Mimo takiego postępowania udaje się zachować wyrostek i stabilność kręgosłupa.

Aby móc usunąć położoną od przodu korzenia kość, trzeba zdjąć wyrostki kolczyste i blaszki łuków. Osteoartretycznie zmienione brzegi i krawędzie usuwa się wraz z częścią włóknistego obrąbka jednocześnie usuwa się też dolną krawędź szypuły łuku. Jeśli chorego operuje się w pozycji klęczącej (nie mylić z pozycją kolanowo-piersiową), czyli bez ucisku na brzuch, krwawienie jest minimalne, a to ułatwia chirurgowi pracę.

W zaawansowanej stenozie konieczne jest zazwyczaj odsłonięcie obustronne. Po odcięciu wyrostków kolczystych odsłania się więzadło żółte i oczyszcza je z tkanki tłuszczowej. Dalszą V3 blaszki górnego łuku wycina się po uprzednim odsunięciu więzadła żółtego od jego strony wewnętrznej, po czym usuwa się centralną część więzadła po obu stronach (w tym odcinając je od wyrostków stawowych).

Wycięcie wymienionych struktur umożliwia pomiary zachyłków bocznych poniżej i powyżej korzenia wychodzącego na danej wysokości. Używa się do tego celu miarki 2-, 3-, 4- i 5-milimetrowej. Za prawidłowy uważa się zachyłek o wymiarze przednio-tylnym wynoszącym 5 mm lub więcej. Za punkt graniczny prżyjmuje się wymiar 5 mm wartości niższe oznaczają zwężenie. Uzyskane pomiary zestawia się z wynikiem komputerowej osiowej tomografii. Przyśrodkową V3 dolnego wyrostka stawowego usuwa się za pomocą małego osteotomu aż do momentu uwidocznienia chrząstki górnego wyrostka stawowego. Można to uczynić bocznie do więzadła żółtego lub po dokładnym usunięciu jego bocznych wypustek.

W przypadku stenozy centralnej konieczne jest prawie zawsze usunięcie części przyśrodkowej górnego wyrostka stawowego. Niektórzy autorzy uważają to za główną patologię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa

Kategorie