BADANIE PRZEDMIOTOWE W GINEKOLOGII

Przed badaniem ginekologicznym pacjentka powinna opróżnić pęcherz moczowy, którego wypełnienie zawsze je utrudnia, a w przypadkach wątpliwych zaleca się nawet opróżnienie jelit, a przede wszystkim odbytnicy.

Palec lub palce wprowadzone do pochwy w okolicę szyjki macicznej mają za zadanie obmacać ściany i sklepienia pochwy, stwierdzić, jakie jest położenie, konsystencja i kształt części pochwowej oraz jak zachowują się wargi sz.yjki macicznej, obejmujące ujście zewnętrzne jej kanału, którego wygląd ma duże znaczenie patognomoniczne. Sklepienia pochwy obmacuje się przesuwając palec wokół części pochwowej i kierując zawsze opuszkę palca ku wewnątrz. Obniżenie sklepienia tylnego i jego spłaszczenie, bolesność przy próbach dotykania – niezależnie od oporności, jaką wyczuwa się przy obmacywaniu – przemawia za sprawami zapalnymi, toczącymi się w jamie Douglasa i jej sąsiedztwie. Bolesność przy dotykaniu sklepienia przedniego występuje czasem w przebiegu zapalenia pęcherza. Zazwyczaj jednak największe zmiany stwierdza się obmacywaniem sklepień bocznych, które poucza nas o schorzeniu przydatków i otrzewnej miednicy malej.

Przeważnie dopiero przy równoczesnym obmacywaniu- narządów rodnych drugą ręką przez powłoki brzuszne nabieramy wyobrażenia o stanie, położeniu, wielkości i kształcie macicy oraz jej przydatków. Badając w ten sposób należy starać się o przybliżenie palców jednej ręki do drugiej, znajdującej się w pochwie, aby wymacać narządy miednicy malej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa