Napad dychawicy oskrzelowej
Leczenie. Napad dychawicy oskrzelowej przerywamy przez wstrzyknięcie adrenaliny z łiipofizyną (astmolizyna), lub nawet samej adrenaliny, czy też efedryny (1/2 do 3/i ampułki zawierającej -0,-025 Ephedrini hydrochlorici). Doskonałym i prawie niezawodnym środkiem przerywającym napad są według naszego doświadczenia środki rtęciowe moczopędne, np. salirgan, nowurit, esidron itp., które wstrzykujemy w czasie napadu dożylnie w ilości od -0,2 do -0,5 ml, zależnie od wieku. Obecnie szerokie zastosowanie mają złożone środki inhalacyjne (np. Brovone)r które bardzo szybko i skutecznie tłumią napady astmy.
Z innych środków wymienić należy leczenie tkankowe (stymulatory biogenne), metodę Fiłatowa (wszczepianie owodni) i w ogóle leczenie bodźcowe, mające na celu przestrojenie układu nerwowego wegetatywnego. Podkreślić należy dobre wyniki po zastosowaniu leczenia hormonalnego (ACTH, kortyzon, prednison itp.).
Zapobieganie napadom polega przede wszystkim na zadziałaniu na ośrodkowy układ nerwowy (hamowanie ochronne) środkami uspokajającymi (luminal, brom) oraz unikaniu stykania się z alergenami lub przyjmowania ich drogą doustną lub parenteralną.
Ważne jest uregulowanie diety i usunięcie wszelkich czynników wyzwalających napady oraz leczenie uzdrowiskowe w klimacie podgórskim, wysokogórskim, a szczególnie morskim.
Dodaj komentarz