OBJAWY I ROZPOZNANIE Gruczolistości śródmacicznej
Już samo umiejscowienie śródmaciczenia w rozmaitych narządach ustroju tłumaczy różnorodność jego objawów. Co więcej, udział przemieszczonych cząstek czynnej śluzówki macicy w cyklu miesięcznym nie jest regułą, gdyż zależy od siły, z jaką hormony płciowe na nią oddziałują. Dlatego też ogniska śródmaciczenia w pewnych przypadkach nie zwracają na siebie w ogóle uwagi, w innych zaś stanowią guzy miesiączkujące wraz z właściwą śluiówką macicy.
Ponieważ w tym ostatnim przypadku przychodzi do wylewu krwi do otoczenia w miejscach, gdzie istnieją ogniska śródmaciczenia, mogą podczas miesiączki pojawiać się bóle. Bóle takie mogą zatem mieć i wartość patognomoniczną.
Ogniska śródmaciczenia znajdujące się w pobliżu części rodnych znamionują prawie -zawsze bóle, które występują w okresie miesiączki (dysmenorrhoea). Nasilenie ich jest największe podczas samego krwawienia miesięcznego, mogą one jednak występować już na kilka dni przed nim i utrzymywać się kilka dni po nim. Czasami zjawiają się dopiero podczas miesiączki.
Utrzymywanie się bólów przez pewien czas po miesiączce tłumaczy się wylewem krwi w głąb tkanki i stopniowym jej wsysaniem. Jeśli istnieje śródmaciczenie śródotrzewnowe, krew wydostająca się do jamy brzusznej może wywołać podrażnienie otrzewnej i powstawanie zrostów w obrębie jamy otrzewnowej, co staje się powodem, żc wiele kobiet doznaje bólów także poza miesiączką, i to stale. Bóle te będą się jednak nasilać podczas samego krwawienia miesięcznego.
Spośród ognisk wtórnego sródmaciczenia najprzykrzejsze objawy towarzyszą schorzeniu tego typu rozwijającemu się poza szyjką macicy (endometriosis relrocerui- calis). Ognisko to wyczuwalne jest poprzez sklepienie tylne w postaci bolesnego guzka wielkości grochu, a nawet orzecha włoskiego. Zc względu na swoje umiejscowienie może być ono powodem bólów przy spółkowaniu, może nawet, szerząc się w tkance przymacicza, uciskać na prostnicę lub na moczowody i przebić się do rectum lub do pochwy.
Dodaj komentarz