• http://www.walka-alkoholizm.com.pl/

OGOLNE ZASADY LECZENIA BROMKRYPTYNĄ

Bromokryptyna jest dostępna w postaci preparatu Parlodel, w tabl. po 2,5 mg. Bromokryptynę stosuje się zwykle w podzielonych dawkach 2,5 -7,5 mg/24 h po jedzeniu.

Najczęściej występującymi objawami niepożądanymi są nudności oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi u osób nadwrażliwych może dojść do zapaści ortostatycznej. Z tego względu pierwsza podana dawka nie powinna przekraczać 1,25 mg (V2 tabl.) i należy ją podać po kolacji. W następnych dniach dawkę należy zwiększać stopniowo. U osób, które nie reagowały gwałtownie na podawanie pierwszej dawki, na ogół nie spostrzega się nietolerancji leku w dalszym przebiegu leczenia.

Do rzadko spotykanych objawów niepożądanych leczenia bromokryptyną należy zaostrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, a niekiedy nawet krwawienia z przewodu pokarmowego. Choroba wrzodowa stanowi względne przeciwwskazanie do leczenia bromokryptyną. Zaleca się, aby leczenie bromokryptyną chorych z chorobą wrzodową poprzedzić intensywnym leczeniem tej choroby, z tym, że nie należy stosować w tym celu metoklopramidu ani cymetydyny, które zwiększają wydzielanie prolaktyny. W czasie leczenia należy u tych chorych okresowo badać kał na obecność krwi utajonej. Obserwowano sporadyczne przypadki leukopenii i trombocytopenii w czasie długotrwałego leczenia bromokryptyną i jakkolwiek nie ma dostatecznych dowodów związku przyczynowego między stosowaniem tego leku a wystąpieniem wymienionych zaburzeń, to przy długotrwałym leczeniu bromokryptyną zaleca się kontrolę obrazu białokrwinkowego oraz liczby krwinek płytkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa

Kategorie

http://www.walka-alkoholizm.com.pl/