Rozpoznanie i objawy gruźlicy część 2
W początkach schorzenia stwierdza się ponad całym brzuchem odgłos bębenkowy, potem jednak – zwłaszcza w postaciach przewlekłych – stwierdza się objawy puchliny brzusznej. Objawu przelewania się płynu w jamie brzusznej może nie być, jeśli przyszło do jego otorbienia. W razie niewielkich ilości płynu stwierdza się często zwłaszcza w okolicy pępka – rzekome guzy, utworzone z pętli zlepionych z sobą jelit oraz sieci.
Nie można również zapominać, że części jelit powyżej ich przewężeń (utworzonych niekiedy przez pasma zrostów) mogą dawać odgłos bębenkowy w ściśle ograniczonych miejscach.
Jeśli uwzględnimy, że powłoki brzuszne nie zawsze są podatne i cienkie, że do powiększenia się obwodu brzucha dochodzi stopniowo i że obrazy uzyskane przy przedmiotowym jego badaniu mogą przedstawiać się rozmaicie, to łatwo zrozumieć, dlaczego rozpoznanie gruźliczego zapalenia otrzewnej bywa nieraz bardzo trudne. Na ogól należy przyjąć, że brak wyraźnych objawów ogólnych i miejscowych u osób młodych, chorych na gruźlicę płuc, węzłów chłonnych czy też jelit, u osób chudych i anemicznych, u których stwierdza się ograniczone masy guzowate w jamie brzusznej (które dają przy opukiwaniu przytłumiony odgłos bębenkowy) oraz miejscowe nagromadzenie płynu w brzuchu – nasuwają podejrzenie rozwijającej się gruźlicy otrzewnej.
Dodaj komentarz