Zatrzymanie miesiączki

Dotyczy to jednak przypadków ciężkich, gdyż w przypadkach lżejszych zaburzenia czynności jajników przejawiają się raczej w występowaniu krwawień miesięcznych w nieregularnych odstępach czasu, jeśli do tego rodzaju zaburzeń w ogóle dochodzi.

Zatrzymanie miesiączkowania nie jest rzadkością w mjixoedema, jakkolwiek brak miesiączki (amenorrhoea) w przebiegu tej sprawy chorobowej pozostaje w łączności nie tyle z bezpośrednim działaniem tarczycy na jajniki, ile z zupełną zmianą czynności życiowych całego ustroju wskutek zaburzenia czynności tarczycy (zmiany w przemianie materii, w krążeniu, w stanie układu nerwowego wegetatywnego itd.).

Niektórzy badacze stwierdzili także zatrzymanie się miesiączki w pewnych schorzeniach nadnerczy, a więc w chorobie Addisona. Należy też nadmienić, że zatrzymanie miesiączki zdarza się w pewnych schorzeniach przysadki mózgowej, a więc przede wszystkim w dystraphia adiposogenitalis oraz w stanach ogólnego wyniszczenia organizmu w związku z zanikiem przedniego płata przysadki mózgowej.

Nie ulega jednak wątpliwości, że przyczyna zatrzymania miesiączki może leżeć w samych gruczołach płciowych, jeśli są one z natury małowartościowe. U niektórych kobiet występuje osłabienie czynności dokrewnych jajników, trwające dłużej lub krócej, a przejawiające się w zatrzymaniu cyklu miesięcznego, nieraz pod wpływem czynników w zwyczajnych warunkach bez znaczenia. Tego rodzaju czasowe zaburzenia czynności jajników są niezrozumiałe, jeśli nie uwzględnimy pewnego rodzaju konstytucyjnego ich upośledzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa