GESTAGENY

Nazwa gestageny lub progestageny obejmuje steroidy, do których zalicza sią progesteron i jego metabolity oraz związki syntetyczne pochodne progesteronu i testosteronu, o podobnym działaniu jak gestageny naturalne.

Wyizolowanie progesteronu zawdzięcza się pracy licznych grup badaczy, wśród których Butenandt w 1934 r. jako pierwszy opisał substancję gestagenową, pochodzącą z ciałka żółtego maciory. Dla uzyskania 20 mg czystej substancji zużył wówczas prawie 1 tonę jajników. W 1934 r. ustalono także budowę progesteronu i Butenandt zapowiedział syntezę tego hormonu, co w 1935 r, przyniosło mu nagrodę Nobla. Synteza progesteronu stworzyła możliwości zastosowania tego hormonu w lecznictwie,

Progesteron w praktyce klinicznej zastosowano dopiero 20 lat później – w latach pięćdziesiątych. Przedtem preparaty progesteronu znano i stosowano głównie ze względu na ich działanie antyestrogenowe.

Znaczne zainteresowanie progesteronem w ostatnich latach wynika zarówno z pojawienia się licznych preparatów stosowanych doustnie, jak i pozajehtowo oraz z dokładnego poznania mechanizmu ich działania. Dało to możliwości rozszerzenia wskazań do ich stosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa

Kategorie

pozycjonowanie stron bydgoszcz Memory RAM 1x 8GB Supermicro Motherboard X11SDV 12C TLN2F DDR4 2400MHz ECC REGISTERED DIMM Memory RAM 1x 2GB Intel Server R2208LH2HKC2 DDR3 1066MHz ECC REGISTERED DIMM