Hormon męski (testosteron)

Hormon męski (testosteron) znajduje się w ustroju kobiety w niewielkich ilościach. Jest wytwarzany w nadnerczu. W terapii niektórych schorzeń narządów rodnych kobiecych odgrywa pewną rolę, gdyż wywołuje przerost mięśniówki macicy, pochwy i jajowodów oraz przekrwienie w obrębie miednicy małej. Jakkolwiek testosteron jest głównym hormonem jądrowym, znane są dziś i inne hormony męskie (androgeny, testoidy), uzyskane częściowo z jąder, a częściowo z kory nadnerczy. Spomiędzy nich pewne znaczenie w lecznictwie mają: androsteron i dehydroandrosteron, znajdujące się w moczu i będące pochodnymi testosteronu. Hormony męskie należą do grupy sterydów, podobnie jak estrogeny. Testosteron jest wytwarzany w jądrze przez tzw. komórki Leydiga. Należy podkreślić, że testoidy są wydalane z ustroju bardzo szybko, dlatego nawet w jądrze znajdujemy je tylko w niewielkich ilościach (ryc. 47).

Prócz testosteronu jądra zawierają tzw. hormon „X“, drugi hormon męski wytwarzany przez komórki Sertoliego jest on analogiem estrogenu u kobiety i podobnie jak estrogen wstrzymuje działanie tyłakentryny, a pobudza przysadkę mózgową do wytwarzania metakentryny.

Jakkolwiek testosteron różnie działa na ustrój zwierzęcy, w ginekologii bierzemy pod uwagę przede wszystkim jego działanie przcciwrujopędne, Z tych powodów odgrywa on np. ważną rolę w leczeniu pewnych typów krwawień miesięcznych i krwawień, towarzyszących gruczołowemu przerostowi śluzówki macicy. Stosowany jest również w gruczolistości śródmacicznej (endometriosis), w okresie prze- kwitania, hamując, czynność przedniego płata przysadki mózgowej oraz w pewnych postaciach nerwobólów gruczołu sutkowego (mastodynia). Działa też korzystnie, podobnie jak hormon ciałka żółtego, w niektórych schorzeniach skóry o podłożu hormonalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa