Przebieg zarażenia bezobjawowy

Niekiedy przebieg zarażenia jest bezobjawowy. Wykrywanie. Rozpoznanie ustala się po stwierdzeniu w kale, treści dwunastnicy, plwocinie lub popłuczynach oskrzelowo-pęcherzykowych (BAL) larw rabdito- podobnych. Niekiedy możliwe jest także wykrycie jaj w kale. Można zastosować metodę hodowli larw w kale wg Harada-Mori lub Dancescu. W diagnostyce serologicznej wykorzystuje się test hemaglutynacji pośredniej i ELISA. We krwi stwierdza się wysoką (do 85%) eozynofilię.

W leczeniu zaleca się albendazol

W leczeniu zaleca się albendazol (400 mg przez 3 kolejne dni) i tiabendazol (50 mg/kg mc. przez 2 dni) patrz T. saginata (uwaga: kurację należy powtórzyć po

– 3 tyg.). Tiabendazol – podobnie jak inne pochodne benzimidazolu (albendazol, meben-dazol) – uniemożliwia przyswajanie glukozy przez pasożyty. Po podaniu doustnym lek ten wchłania się, osiągając najwyższe stężenie w osoczu po 1 -2 h wydalany jest w postaci metabolitu, głównie z moczem (5% z kałem). Tiabendazolu nie stosuje się u dzieci do 3 rż. oraz u kobiet w ciąży (prawdopodobne działanie teratogenne). Częstymi objawami niepożądanymi w toku leczenia są bóle głowy, zaburzenia widzenia barw, senność, złe samopoczucie, brak łaknienia, nudności, wymioty, zaburzenia czynności wątroby, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz przyspieszenie akcji serca.

Badanie kontrolne w 1 mies. po zakończonej terapii. Ancylostoma duodenale (Dubini, 1843) Creplin, 1845 – Tęgoryjec dwunastnicy

Występowanie. Pasożyt dwunastnicy człowieka i małp człekokształtnych, rzadziej innych zwierząt mięsożernych i świni. Występuje w krajach śródziemnomorskich, europejskich i afrykańskich, w południowej i wschodniej Azji (z Japonią) oraz w Ameryce Środkowej i Południowej. W krajach o klimacie umiarkowanym może występować u osób zatrudnionych w kopalniach, kesonach, tunelach i cegielniach. Ocenia się, że pasożytami A. duodenale oraz Necator americanus zarażonych jest ok. 900 min ludzi na świecie. W Polsce stwierdza się nieliczne przypadki, głównie zawlekane przez cudzoziemców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa