Regulacja hormonalnej czynności kory nadnerczy

W grupie kortykosteroidów godny uwagi jest 11-dezoksykortykoste- ron, który ma właściwości mineralokortykosteroidu, wydziela się jednakże pod kontrolą kortykotropiny.

Regulacja hormonalnej czynności kory nadnerczy opiera się na tym, że stężenie kortyzolu we krwi krążącej wpływa zwrotnie na mechanizmy kontrolujące jego wydzielanie. Wzajemne zależności są następujące: CRH – POMC -» ACTH kortyzol. W miarę narastania stężenia kortyzolu w krwiobiegu następuje hamowanie wytwarzania kortykotropi-

– 98 ny oraz kortykoliberyny. Inaczej mówiąc, początkowe ogniwo wydziel- nicze podlega hamowaniu przez produkt końcowy. Jest to przykład ujemnego sprzężenia zwrotnego, jeden z licznych w endokrynologii.

Przytoczone informacje mogą stanowić podstawę do działań leczniczych, mających na celu nasilenie aktywności lub hamowanie wydzielania hormonów układu podwzgórze-przysadka-nadnercza.

W rozdziale tym ograniczymy się do przedstawienia preparatów przeznaczonych do użytku ogólnego, pomijając leki stosowane miejscowo, ze wskazań dermatologicznych, okulistycznych i otolaryngologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa