WRZODY TRAWIENNE CZĘŚĆ 2

Przy pH 3,5 lub niższym soku żołądkowego kwas acetylosalicylowy znajduje się w formie niezjonizowanej, rozpuszczalnej w tłuszczach. Umożliwia to przenikanie go przez błonę lipoproteinową komórek nabłonka błony śluzowej [10], W ten sposób może ona wpływać hamująco na wydzielanie śluzu ochronnego, jak również na jego skład zmniejszając zawartość mukopolisacharydów.

Kortykosteroidy. Przy długotrwałym leczeniu mogą powodować wrzody żołądka i dwunastnicy [4] (p, rozdz. 11).

Indometacyna. Zdaniem wielu autorów indometacyna wywołuje objawy niepożądane u ok. 40% leczonych osób [1], Są to najczęściej – według częstości występowania – ostre czynnościowe zaburzenia żołądko- wo-jełitowe, wrzody trawienne oraz krwawienia z przewodu pokarmowego, z reguły zmuszające do odstawienia leku.

Opisywano również nasilone zmiany zapalne żołądka z krwawieniami podśluzówkowymi i nadżerkami (stwierdzone w badaniu endoskopowym u zdrowych ochotników otrzymujących indometacynę w ilości 100 mg/24 h przez 7 dni [23, 36], Indometacyna, podobnie jak kwas acetylosalicylowy, jest skutecznym inhibitorem syntezy prostaglandyn w przewodzie pokarmowym z czym związane jest jej działanie przeciwzapalne [38, 39]. Wykazano, że zaburzenia w wytwarzaniu prostaglandyn odgrywają bardzo istotną rolę w patogenezie niektórych chorób przewodu pokarmowego, np. w patogenezie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego [15], Indometacyna zmniejsza oporność błony śluzowej żołądka, hamując produkcję śluzu ochronnego i zmniejszając ukrwienie błony śluzowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa

Kategorie

Ekspresowa Naprawa Protez / Kraków