Zapalenie otrzewnej pneumokokowe

Inna postać zapalenia otrzewnej, którą można by nazwać peritonitis toxica, występuje najczęściej po zabiegach operacyjnych w obrębie jamy brzusznej, kiedy pozostawia się dużą, źle zaopatrzoną ranę lub kikuty po usuniętych narządach.

Zaniesione podczas operacji bakterie gnilne rozwijają się w wydzielinie z tych ran i w przeciekającej z nich krwi. Chodzi tu więc o typowe zatrucie produktami gnicia.

Spośród objawów tego rodzaju podrażnienia otrzewnej trzeba wymienić przede wszystkim przyspieszenie tętna oraz nieznaczne podniesienie temperatury ciała (do 38o), wymioty oraz wzdęcie brzucha. Bolesność jest nieznaczna. Zrazu występuje ona w miejscu operowanym, później w całej jamie brzusznej.

Stan taki utrzymuje się przez dwa lub trzy dni, po czym gazy odchodzą, spada ciepłota, a bóle ustępują. Świadczy to o zakończeniu się schorzenia. Być może, że objawy te wywołane są też przez łagodne, miejscowe zakażenie drobnoustrojami niezbyt zjadliwymi, z którymi ustrój może się uporać.

Na osobną wzmiankę zasługuje postać rozlanego zapalenia otrzewnej, którą znamionuje jej powolny przebieg (peritonitis lente progrediens). Jakkolwiek jest to schorzenie równie niebezpieczne jak ostre, posokowate jej zapalenie, gdyż kończy się zwykle śmiercią, objawy jego na początku nie są burzliwe.

Zapalenie otrzewnej tego typu rozwija się również zwykle po operacjach w jamie brzusznej. Rozpoczyna się ono na drugi lub trzeci dzień po zabiegu podniesieniem się ciepłoty ciała i przyspieszeniem tętna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa

Kategorie

https://opiniak.com jak prowadzić marketing dla medycyny