System reklamy Test

CIAŁA OBCE W PRZEŁYKU

Ciała obce w przełyku u dzieci nie należą do rzadkości. Dzieci często mają zwyczaj trzymania w ustach różnych drobnych przedmiotów lub zabawek. W następstwie nieuwagi, przestrachu lub jakiegokolwiek wzruszenia, dziecko często połyka przedmiot trzymany w ustach i zwykle fakt ten zataja przed otoczeniem. Jeśli przedmiot jest małych wymiarów i bez ostrych haczykowatych części, przechodzi zwykle do żołądka i zostaje wydalony drogami naturalnymi. Jeśli natomiast przedmiot jest tak duży, że nie może przejść przez jedną z czterech fizjologicznych cieśni przełyku lub zaczepia się w jego ścianie, zaczynają się burzliwe objawy (nie-raz w początkowym okresie nikłe) zalegającego ciała obcego. Objawami mogą być: niemożność przełykania pokarmów stałych, ból w dołku szyjnym, ból za mostkiem i promieniujący do kręgosłupa, ból w okolicy nadbrzusza, wymioty po pewnym czasie od chwili przyjęcia pokarmów, dławienie się, nieraz ślinotok, uczucie rozpierania za mostkiem. W przypadkach dużych ciał obcych, uciskających od tyłu tchawicę, może wystąpić sinica. Spostrzega się również nieraz zapaść.

Każde podejrzewanie ciała obcego w przełyku wymaga bardzo dokładnego przebadania dziecka. Bardzo ważne są wywiady od otoczenia dziecka, zachowanie się dziecka w okresie od chwili podejrzenia połknięcia ciała obcego. We wszystkich przypadkach podejrzanych należy wykonać rentgenoskopię i ewentualnie zdjęcie rentgenowskie. W przypadkach ciał obcych nie dających cienia należy posłużyć się papką barową, która umożliwia uchwycenie zarysów zalegającego ciała obcego.

Każde ciało obce należy z przełyku usunąć, gdyż zalegając dłuższy czas prowadzi do groźnych powikłań. W przypadkach tych należy wykonać wziernikowanie przełyku (ezofagoskopię) i odpowiednimi szczyp- czykami usunąć ciało obce. Nie należy nigdy spychać ciała obcego> zgłębnikiem, gdyż można wywołać groźne skaleczenie przełyku.

Wziernikowanie przełyku oraz usunięcie ciała obcego winien wykonać lekarz dobrze obeznany z tym zabiegiem. Nigdy nie jest błędem, jeśli lekarz pediatra odeśle dziecko z podejrzeniem ciała obcego w przełyku w ręce lekarza specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa