System reklamy Test

Etiologia zmian chorobowych

Guzy podśluzowe tej okolicy bywają również niekiedy-jak już wspomniano – powodem wynicowania się ściany narządu w przebiegu procesu rodzenia się ich.

W obrębie śluzówki trzonu dochodzi do jej zgrubienia i przerostu (w przypadkach mięśniaków śródściennych i podśluzowych), niekiedy zaś do tworzenia się typowych polipów śluzowych. Ale i mięśniówka macicy ulega przerostowi częściowo czynnościowemu, gdyż stara się wydalić na zewnątrz guz jako ciało obce, częściowo zaś wywołanemu najprawdopodobniej przez działanie hormonów rujopędnych. W przypadkach guzów podsurowiczych mięśniówka macicy przerasta tylko w nieznacznym stopniu.

Rozliczne statystyki przemawiają za tym, że w pokaźnym odsetku przypadków mięśniakowa- tości macicy ulegają zmianom chorobowym także jajniki oraz jajowody. Schorzenia jajników polegają na tworzeniu się w nich torbieli luteinowych, wylewów krwi do otoczki ciałka żółtego oraz na powstawaniu zwyrodnienia torbielkowego (degenerado sclerocystica). W jajowodach znajdujemy często ropniaki [sactosalpinx purulenta) oraz puchlinę (sactosaipinx serosa ud hydrosalpinx). Być może, że istnieje jakiś związek przyczynowy między mięśniakami a wspomnianymi schorzeniami przydatków, ale kolejność tych spraw chorobowych jest trudna do ustalenia. Zdaje się, że dużą rolę w etiologii zmian chorobowych w jajnikach odgrywają ich zaburzenia czynnościowe, a powodem zaburzeń tych są zmiany w ukrwieniu gruczołów płciowych wywołane przez rozwijający się w ich pobliżu guz macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa