GESTAGENY

Nazwa gestageny lub progestageny obejmuje steroidy, do których zalicza sią progesteron i jego metabolity oraz związki syntetyczne pochodne progesteronu i testosteronu, o podobnym działaniu jak gestageny naturalne.

Wyizolowanie progesteronu zawdzięcza się pracy licznych grup badaczy, wśród których Butenandt w 1934 r. jako pierwszy opisał substancję gestagenową, pochodzącą z ciałka żółtego maciory. Dla uzyskania 20 mg czystej substancji zużył wówczas prawie 1 tonę jajników. W 1934 r. ustalono także budowę progesteronu i Butenandt zapowiedział syntezę tego hormonu, co w 1935 r, przyniosło mu nagrodę Nobla. Synteza progesteronu stworzyła możliwości zastosowania tego hormonu w lecznictwie,

Progesteron w praktyce klinicznej zastosowano dopiero 20 lat później – w latach pięćdziesiątych. Przedtem preparaty progesteronu znano i stosowano głównie ze względu na ich działanie antyestrogenowe.

Znaczne zainteresowanie progesteronem w ostatnich latach wynika zarówno z pojawienia się licznych preparatów stosowanych doustnie, jak i pozajehtowo oraz z dokładnego poznania mechanizmu ich działania. Dało to możliwości rozszerzenia wskazań do ich stosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa