System reklamy Test

Higiena miesiączki

Pierwsza miesiączka jest dla dziewczynki zawsze pewnym wstrząsem psychicznym. Rozumne wytłumaczenie jej tego fizjologicznego zjawiska przez wychowawców nie tylko przezwycięża uczucie strachu, w związku z pojawieniem się krwawego odpływu z części rodnych, lecz również zaspokaja wrodzone dziecku uczucie ciekawości. Musi ono być bezwzględnie pouczone, że miesiączka jest zjawiskiem przyrodzonym u każdej dorosłej kobiety i czymś zupełnie dla niej prawidłowym.

Ponieważ – w myśl dzisiejszych zapatrywań na istotę i znaczenie miesiączki – wpływ zmian czynnościowych wyprzedzających jej pojawienie się rozciąga się na cały ustrój, zachowanie się kobiety w czasie jej trwania nie jest dla zdrowia rzeczą obojętną. Pamiętać bowiem należy, że miesiączka jest wprawdzie zjawiskiem fizjologicznym, lecz podobnie jak szereg innych czynności płciowych kobiety, a więc np. ciąża, poiód, połóg, ma pewne patologiczne piętno.

Higiena miesiączki polega przede wszystkim na utrzymywaniu zewnętrznych części płciowych w jak największej czystości. Przyczyniają się do tego obmywanie ich ciepłą wodą z mydłem (raz lub dwa razy dziennie), częsta zmiana przepasek miesięcznych i zmiana używanego do podkładów materiału opatrunkowego. Zaniedbywanie tych przepisów pociąga za sobą rozkład zalegającej na skórze i w przedsionku pochwy wydzieliny miesięcznej, co wiedzie do miejscowych stanów podrażnienia, wyprysków i przykrej woni krwawych odchodów. Przepłukiwanie pochwy jest natomiast zbyteczne, narząd ten obdarzony jest bowiem z natury zdolnością samoistnego oczyszczania się, czego dowodem jest minimalna ilość krwi w pochwie lub nawet brak jej zupełny już na drugi dzień po miesiączce. Przepłukiwania pochwy są przeciwwskazane -jak to już w swoim czasie wspominano – także poza miesiączką. Stosować je należy tylko w celach leczniczych i na podstawie zalecenia lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa