Kąpiele suche w leczeniu niepłodności

Nie jest też rzeczą obojętną korzystny wpływ kąpieli kwasowęglowych w przypadkach zaburzeń czynnościowych gruczołów dokrewnych, w przypadkach oziębłości płciowej u kobiet i w leczeniu objawów wypadowych po operacyjnym usunięciu jajników (w tym ostatnim przypadku przy równoczesnym stosowaniu przetworów hormonalnych).

W niektórych zdrojowiskach stosuje się obok kąpieli kwasowęglowych tzw. kąpiele suche w leczeniu niepłodności (Marienbad, Franccnsbad). Działają one znacznie łagodniej na ustrój i dlatego dawkowanie ich może być śmielsze niż w przypadkach stosowania zwyczajnych kąpieli. Kwas węglowy, wydobywający się ze specjalnych komór gazowych przeznaczonych dla pacjentek, pod pewnym ciśnieniem przedostaje się w drodze dyfuzji przez macicę i jajowody do jamy brzusznej i w sposób zupełnie mechaniczny rozciąga rozpulchnione przez właściwe leczenie (borowiną) tkanki, co wpływa dodatnio na drożność jajowodów.

Picie wód alkalicznych, zawierających bezwodnik węglowy i dwuwęglan sodu, oddziaływać może na schorzenia narządów rodnych kobiety tylko pośrednio. Zalecać je można przede wszystkim kobietom ze złą przemianą materii, otyłym, cierpiącym na zapalenie miedniczek nerkowych, pęcherza, skazę moczanową itd.

Z naturalnych kąpielisk kwasowęglowych w Polsce wymienić należy szczawy wapniowo-żelaziste w Żegiestowie, Krynicy, Nałęczowie, Muszynie. Szczaw solan- kowyeh w kraju nie mamy, ale sztuczne kąpiele tego typu istnieją w Ciechocinku i Inowrocławiu. Jedynym źródłem alkalicznej wody w Polsce jest źródło Zubera w Krynicy. Zdrojowiskami alkaliczno-sionymi są Szczawnica, Krościenko i Wysowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa