Ostre zapalenie oskrzeli
Ostre zapalenie oskrzeli trwa zwykle 1 do 2 tygodni, ale może trwać dłużej. Po ustaniu właściwego ostrego okresu choroby dziecko kaszle nieraz jeszcze przez dłuższy okres czasu, chociaż stan jego ogólny jest wówczas na ogół zadowalający. Dalszym zejściem sprawy chorobowej może być zapalenie oskrzelików (bronchiolilis) oraz odoskrzelowe zapalenie płuc (bionchopneumonio). Nieraz częstym powikłaniem, szczególnie u niemowląt, jest ostre zapalenie ucha środkowego (otitis media acuta)r u dzieci starszych zapalenie zatok bocznych nosa.
Rokowanie jest na ogół pomyślne. W przypadku powikłań pod postacią zapalenia oskrzelików, odoskrzelowego zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego, zwłaszcza u niemowląt, rokowanie jest poważne. U dzieci z krzywicą choroba ta może mieć przebieg przewlekły.
Leczenie. Dzieci powinny przebywać w łóżku aż do spadku ciepłoty do poziomu prawidłowego. Wszelkie kuracje napotne są zbyteczne i mogą być szkodliwe, szczególnie u niemowląt. Podajemy środki wy- krztuśne, aspirynę, V2 do 1 tabletki po -0,5 g, u niemowląt 1U do 1/z tabletki, lub piramidon u dzieci do 2 lat 3 do 4 razy dziennie po -0,15 g, od 2 do 5 lat 3 do 4 razy po -0,2—-0,3 g.
Ze względu na etiologię bakteryjną schorzenia wskazane jest podawanie sulfonamidów. Antybiotyki (penicylina, aureomycyna, chloro- mycetyna) stosuje się w cięższym przebiegu choroby, szczególnie u niemowląt, oraz w razie wystąpienia powikłań: zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego. Jeżeli ciepłota ciała przekracza 39°, można zastosować kąpiele ochładzające o temp. 3-0°. Dieta powinna być lekko strawna, niezbyt obfita, ze szczególnym uwzględnieniem dowozu witamin (A, B, D). W często spostrzeganym nadmiernym pobudzeniu psychicznym zapewniamy choremu dziecku ciszę i spokój oraz możemy podać środki uspokajające, najlepiej luminal (1 do 2 razy dziennie po -0,-015). Bardzo ważne jest również częste wietrzenie pokoju chorego.
Dodaj komentarz