POLEKOWA HIPERURIKEMIA
Hiperurikemia- polekowa wskutek zwiększenia biosyntezy kwasu moczowego. Leki mogą zmieniać wytwarzanie lub wydalanie kwasu moczowego. W ostrych białaczkach, a w nieco mniejszym stopniu także w przewlekłych białaczkach oraz w innych chorobach przebiegających ze wzmożoną syntezą kwasów nukleinowych, jak nowotwory złośliwe, łuszczyca, nierzadko spotyka się hiperurikemię,
Do leków zwiększających endogenne wytwarzanie kwasu moczowego przez nasilenie katabolizmu kwasów nukleinowych należą antymetaboli- ty lub preparaty alkilujące stosowane do leczenia białaczek, łuszczycy oraz nowotworów.
W ostrej białaczce, a rzadziej w postaci przewlekłej białaczki szpikowej, zwiększają się: obrót metaboliczny puryn oraz stężenie kwasu moczowego we krwi i w moczu. Po podaniu glikokortykosteroidów, 6-mer- kaptopuryny, metotreksatu oraz w nieco mniejszym stopniu 5-fluoroura- c.ylu i busulfanu naturalne zwiększenie wytwarzania kwasu moczowego dalej się nasila.
Szybkie zmniejszanie się węzłów chłonnych u osoby z ostrą białaczką limfatyczną pod wpływem leczenia, np, prednizonem, może łączyć się z występowaniem bardzo dużego stężenia kwasu moczowego we krwi. Leki te mogą powodować napady objawowej dny, tworzenie się kamieni moczanowych w układzie moczowym. Opisano przypadki ostrej niewydolności nerek wskutek krystalizacji kwasu moczowego w cewkach nerkowych.
Dodaj komentarz