Przebicie bocznej ściany macicy

Zależy to jednak od wielkości otworu, który zmniejsza się zresztą po przebiciu wskutek obkur- czenia się macicy, tak że z objawem tym spotykamy się bardzo rzadko i to tylko w przypadkach rozległego okaleczenia ściany narzędziem o większej średnicy. Objawy zapalenia otrzewnej lub ogólnego zakażenia, jeśli wystąpią, dołączają się do wyżej opisanych objawów dopiero po pewnym czasie.

Jeśli przebicie zostało dokonane w warunkach aseptycznych, narzędziem o nieznacznej powierzchni i niewielkiej średnicy, a macica nie była poprzednio zakażona, powikłanie to nie pociąga za sobą żadnych skutków, gdyż skurcz mięśnia macicznego samoistnie zamyka kanał przebicia. W żadnym razie nie należy jednak przebicia lekceważyć, gdyż czasami jest ono wskazaniem do usunięcia macicy. Odnosi się to przede wszystkim do przebicia macicy rozszerzadłami Hegara o dużym kalibrze, do przebicia macicy, w której toczy się jakiś proces septyczny, i do przebicia, któremu towarzyszy silne krwawienie.

Przebita zostaje zwykle ściana boczna lub tylna macicy. W razie przebicia ściany bocznej jama otrzewnej może nie zostać otwarta i dlatego niebezpieczeństwo grożące chorej jest mniejsze. Równocześnie jednak przebicie bocznej ściany macicy może łatwo doprowadzić do uszkodzenia gałązki tętnicy macicznej i spowodować duży krwotok wewnętrzny.

Przebicia macicy, które mogą się zdarzyć w czasie przerywania ciąży, są powikłaniem o wiele niebezpieczniejszym niż przebicia ściany macicy nieciężarnej, nawet jeśli okaleczenie powstało w warunkach aseptycznych. Z tego powodu w każdym przypadku przebicia macicy w ciąży należy otworzyć jamę brzuszną, a dalsze postępowanie uzależnić od warunków, na jakie natrafiamy w poszczególnym przypadku (Zubrzycki). Odpowiedni zabieg powinien być wykonany możliwie w jak najkrótszym czasie po rozpoznaniu przebicia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa

Kategorie

http://www.budownictwo.org/artykuly,57098,1,Garaze_drewniane_Sprawdzony_pomysl_dla_ogrodu Szamba Betonowe Ostrołęka http://allemoda.pl/