PRZEPŁUKIWANIA POCHWY WODAMI LECZNICZYMI

Przepłukiwania pochwy wodami leczniczymi oraz stosowanie miejscowe borowiny jest metodą zalecaną w zdrojowiskach bardzo często w przebiegu najrozmaitszych schorzeń narządów rodnych kobiecych.

Wody alkaliczne, zawierające kwas węglowy7, nadają się do przepłukiwań pochwy w przypadkach niepłodności, a przepłukiwania ciepłymi solankami dają dobre wyniki w przypadkach zapaleń pochwy z ropotokiem.

Odmianą przepłukiwań pochwy wodami leczniczymi jest stosowanie do kąpieli wzierników kąpielowych, których celem jest umożliwienie dostępu do części pochwowej wody mineralnej albo borowiny. Borowina działa w tych przypadkach jako środek ściągający.

– j)LECZENIE PITNE SCHORZEŃ GINEKOLOGICZNYCH

Leczenie pitne chorób kobiecych narządów rodnych powinno być zawsze połączone z leczeniem kąpielowym. W zasadzie jest ono raczej zwyczajem niż potrzebą.

W przypadkach zaburzeń konstytucjonalnych, osłabienia lub niedokrwistości picie wód żelazistych (stalowych) obok kąpieli żelazistych jest jednak ze wszech miar x wskazane. Dobre wyniki daje picie wód zawierających sól glauberską w przebiegu wysięków zapalnych w sąsiedztwie kobiecych narządów rodnych, gdyż działając czyszcząco wywołują one przekrwienie jelit i narządów miednicy malej, co wpływa korzystnie na procesy wchłaniania wysięków przez ustrój. Połączenie leczenia solanką lub borowiną z leczeniem pilnym wodami zawierającymi sól glauberską ma również zastosowanie w przypadkach otyłości, połączonej z niedomogą jajników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa