Reakcje seksualne mężczyzny
W miarę procesu starzenia się zmniejsza się reaktywność seksualna mężczyzny, tj. obniżają się poziom napięć seksualnych, zdolność do odbycia stosunku, zdolność do wytrysku oraz potrzeby seksualne wiodące do masturbacji i polucji nocnych. Zmniejsza się też intensywność reakcji w czasie jakichkolwiek czynności seksualnych.
Tempo obniżania się reaktywności seksualnej mężczyzny jest uzależnione od natężenia aktywności seksualnej w wieku dojrzałym, od współistniejących chorób ostrych lub przewlekłych oraz od stopnia ogólnej inwolucji fizjologicznej całego organizmu. Największy wpływ na zachowanie reaktywności seksualnej ma konsekwentna aktywność seksualna w wieku dojrzałym, przy czym rodzaj tej aktywności nie ma większego znaczenia. Istnienie ostrych lub przewlekłych chorób obniża reaktywność seksualną, podobnie jak i zaawansowane procesy fizjologicznej inwolucji organizmu.
Według Mastersa i Johnson (1966) na obniżenie się reaktywności seksualnej mężczyzn w wieku starczym wpływają następujące czynniki:
– 1. Monotonia stosunków płciowych oraz wynikające z niej znudzenie się partnerem. W miarę upływu czasu maleje atrakcyjność seksualna partnerki na skutek przyzwyczajenia się, tym bardziej źe zachodzą w niej niekorzystne zmiany związane z procesem starzenia się. W sytuacji takiej partnerka seksualna dostarcza coraz mniej podniet mogących spowodować podniecenie seksualne, co zmniejsza częstotliwość kontaktów seksualnych.
– 2. Zaabsorbowanie pracą zawodową. Prowadzi ono do nadmiernej koncentracji uwagi na pracy zawodowej, co obniża wysiłki zmierzające do kultywacji życia małżeńskiego. Znaczne obniżenie zainteresowań seksualnych notuje się zwłaszcza w przypadkach istnienia konfliktów lub trudności w pracy zawodowej.
– 3. Przemęczenie fizyczne i psychiczne. Prowadzi ono do obniżenia napięć seksualnych największe znaczenie posiada tu przemęczenie psychiczne.
– 4. Nadmierne spożywanie pokarmów lub napojów. Jest to ważny czynnik w inwolucji seksualnej mężczyzny. Wielu mężczyzn w starczym wieku donosiło o całkowitym braku napięć seksualnych oraz sprawności seksualnej w następstwie spożycia nadmiernej ilości pokarmów, a zwłaszcza po nadużyciu alkoholu.
– 5. Dolegliwości fizyczne albo psychiczne mężczyzny lub jego partnerki. Każda choroba ostra lub przewlekła, fizyczna lub psychiczna doprowadza do obniżenia sprawności seksualnej oraz napięć seksualnych. Choroba partnerki ogranicza sposobność do odbywania z nią stosunków płciowych, a długotrwały brak rozładowania seksualnego powoduje obniżenie napięć seksualnych.
– 6. Lęk przed stosunkiem skojarzony z jednym z poprzednich czynników lub będący jego wynikiem. U wielu mężczyzn lęk ten powoduje unikanie stosunków płciowych, co przyśpiesza inwolucję seksualną. Jeśli – wskutek unikania stosunków – mężczyzna przez dłuższy czas nie jest stymulowany seksualnie, jego reaktywność seksualna może się obniżać do zera.
Dodaj komentarz