Stan dziecka w schorzeniu patologicznym

Stan dziecka w tym schorzeniu jest zwykle bardzo ciężki. Dziecko jest bladoszare, niespokojne, lub też apatyczne, postękuje, wyraźna jest duszność oddechowa. Często towarzyszy zaburzenie ze strony przewodu pokarmowego w postaci wolnych i' częstych wypróżnień. Temperatura jest wysoka, wahająca i dochodzi do 39—4-0°C. Podkreślić należy dużą skłonność do zaburzeń układu krążeniowego w postaci zapaści obwodowej, jak również i centralnej. Powikłania dotyczą głównie jamy opłucno-

-tylne b — zdjęcie boczne. Rozpoznanie gronkowcowego zapalenia płuc ustalamy na podstawie badania mikrobiologicznego, przy czym konieczne jest badanie zachowania się oporności gronkowca i stwierdzenie w krwi poziomu anty- stafilolizyn, oraz na podstawie charakterystycznego obrazu radiologicznego. W krwi stwierdzamy leulcocytozę oraz przesunięty obraz Schillinga w lewo. OB zwykle znacznie przyspieszone.

Rokowanie jest prawie zawsze bardzo poważne, a szczególnie w związku z wytwarzaniem się szczepów gronkowców antybiotyko- opornych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa