Stosowanie estrogenów u chłopców

Estrogeny stosowane u chłopców przed okresem pokwitania mogą hamować wzrost i rozwój płciowy.

Odwrotną sytuacją kliniczną jest leczenie dużymi dawkami testosteronu raka sutka. Przeciętne dawkowanie wynosi 100 – 300 mg propio- nianu testosteronu na tydzień, 200 – 500 mg metylotestosteronu dziennie lub 20 – 40 mg fluoksymesteronu dziennie. Przy takim dawkowaniu zespoły wirylizacji rozwijają się prawie u wszystkich chorych, Do objawów ubocznych, należy: zakrzepowe zapalenie żył, żółtaczka cholesta- tyczna, zwiększenie aktywności aminotransferaz, bóle kostne, retencja wody, krwawienie z dróg rodnych, nasilenie libido.

Z powyższych także względów konieczne jest polepszenie wyboru przypadków na podstawie określenia obecności receptorów estrogenowych w komórkach nowotworowych, aby nie leczyć kobiet, które nie mają możliwości zareagowania na leczenie.

Innym problemem jest stosowanie estrogenów u kobiet z różnych wskazań. Istnieje podejrzenie, że leczenie estrogenami kobiet po okresie me- nopauzy zwiększa ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy. Wydaje się, że wskazania do podawania estrogenów u takich kobiet należy wybitnie ograniczyć. Samo leczenie zaś należy łączyć z kontrolnymi badaniami w kierunku Taka macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa