System manchesterskie Tvdd i Mercdilh
– c) W ramach systemu manchesterskiego Tvdd i Mercdilh opracowali pewne zasady aplikacji i zestaw aplikatorów, tzw. owoidów, podobnych do korków aplikacyjnych wzoru Instytutu Paryskiego. Dążeniem ich było uzyskanie równomiernego rozłożenia energii promienistej w obrębie zmian chorobowych szyjki i przymacicza, przy czym maksymalne dopuszczalne natężenie promieniowania oznacza się w tzw, punkcie A. Punkt A znajduje się – według ich oznaczenia – w trójkącie pa- racerwikalnym, to jest w części przyśrodkowej więzadla szerokiego, gdzie naczynia macicy krzyżują się z moczowodem, na odległości 2 cm od osi kanału trzonu macicy i 2 cm od śluzówki bocznego sklepienia pochwy, a w płaszczyźnie macicy. Wielkość dawki energii promienistej w punkcie A musi być tak obliczona, aby nie przekraczała dawki tolerancyjnej tkanek zdrowych, gdyż uszkodzenie tkanek i naczyń tej części więzadla szerokiego bywa punktem wyjścia do następowych zmian martwiczych.
Aplikatory w postaci owoidów manchcstcrskich i sondy śródmacicznej składają się z trzech zestawów, różniących się między sobą wymiarami i odpowiednią wielkością ładunku radowego, określonego w miligramach radu. Wspólną ich cechą jest to, że niezależnie od wyboru zestawu przeznaczonego do aplikacji natężenie promieniowania w punkcie A będzie jednakowe.
Jakkolwiek, użycie owoidów połączone z rozciąganiem bocznych sklepień pochwy budzi zastrzeżenia, to wprowadzenie obliczeń dawkowania opartego na stałym i ściśle określonym punkcie A ma doniosłe znaczenie i pozwala na zastosowanie tych samych obliczeń do innych rodzajów apli-_ katorów.-
Zabiegu zakładania radu wszystkimi wspomnianymi wyżej metodami dokonuje się bez narkozy, co najwyżej po zastrzyknięciu morfiny. Bez względu na sposób naświetlania, a więc dobór odpowiedniej metody leczenia energią promienistą, trzeba w każdym przypadku zbadać, czy nie ma miejscowych procesów zapalnych. Jeżeli przyszło do zakażenia nowotworowego guza i jeśli następstwem tego jest gorączka, chora powinna być najpierw poddana leczeniu w celu usunięcia tego powikłania.
Dodaj komentarz