Termin „zespół stawów międzywyrostkowych”
Termin „zespół stawów międzywyrostkowych” wprowadził Ghormley już w 1933 roku. Na kliniczne znaczenie tych stawów w bólach krzyża zwróciło uwagę w następnych latach wielu autorów. W 1938 roku Kellgren wykazał, że wstrzyknięcie 6% hipertonicznego roztworu fizjologicznego NaCl w mięśnie okołokręgosłu- powe i więzadła międzykolcowe wywołuje ból krzyża promieniujący do kończyny dolnej. Spostrzeżenia te zostały następnie potwierdzone przez Hirscha (który wstrzykiwał hipertoniczny roztwór NaCl w okolice stawów międzywyrostkowych) oraz Mooneya i Robertsona.
Warto dodać, że w ostatnich czasach zwraca się coraz bardziej uwagę na stawy międzywyrostkowe jako przyczynę dolegliwości u znacznej części chorych. Oprócz zmian zwyrodnieniowo-przerostowych za przyczynę bólów krzyża uważa się złamania stawów międzywyrostkowych, ubytki cieśni międzywyrostkowej oraz złamania i zniekształcenia blaszek i nasad łuków.
Wykazanie wymienionych zmian na zdjęciach rentgenowskich może wymagać zdjęć skośnych, celowanych na łuki kręgów oraz zdjęć w pozycjach wymuszonych. Pożytek przynosi tomografia osiowa oraz artrografia (Abel).
Na podstawie powyższych spostrzeżeń Mooney i Robertson stworzyli postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne, polegające na wstrzykiwaniu do stawów międzywyrostkowych (u osób dotkniętych bólami krzyża, u których podejrzewano istnienie zaburzeń w obrębie tych stawów) roztworów kortykosteroidów z prokainą (1 ml Depo-Medrolu + 1 ml prokainy). Wstrzyknięć dokonywano stosując fluoroskopię.
Biorąc pod uwagę wielopoziomowe unerwienie stawów międzywyrostkowych, rutynowo nastrzykiwano trzy dolne stawy. Gdy zdjęcie wykazywało jednostronne zmiany w jednym stawie, wówczas nastrzykiwano tylko ten staw. Metoda ta obecnie znajduje wielu zwolenników, nie zawsze jednak dokładnie przestrzegających zasad ustalonych przez Mooneya i Robertsona.
Naturalnie nie jest to leczenie przyczynowe i dlatego wynik iniekcji jest przejściowy. Mimo to ustąpienie bólu umożliwia podjęcie leczenia fizykalnego i ćwiczeń oraz stanowi ważne ogniwo w całościowym leczeniu wielu przypadków bólów krzyża. Leczenie to przynosi dodatni wynik u ok. 20% chorych dotkniętych bólami krzyża (Mooney i Robertson).
Dodaj komentarz