WARGI MNIEJSZE

Przerost warg mniejszych u kobiet jest stanem albo wrodzonym i łączy się wówczas z innymi wadami rozwojowymi tej okolicy, albo też powstaje wskutek powtarzającego się pociągania w czasie masturbacji. U pewnych plemion murzyńskich wydłużanie warg mniejszych przez pociąganie odbywa się celowo (fartuszek hotentocki).

Wargi mniejsze przerastają równomiernie tylko w razie równoczesnego ich pociągania. Są one również pomarszczone i mają barwę ciemniejszą niż w warunkach prawidłowych. Jeśli przerost ich jest znaczniejszego stopnia, mogą one stanowić przeszkodę przy spółkowaniu lub być podrażnione przez bieliznę. Niektórzy badacze przyjmują, że przerost warg sromowych mniejszych może następować samorzutnie. Wystawanie warg mniejszych spomiędzy warg większych i ich wydłużenie u dzieci uważane bywają jednak za dowód uprawianego samogwałtu. Nie można jednak uważać tego za regułę.

Przerost warg mniejszych i łechtaczki nic wymaga leczenia. Ponieważ jednak usunięcie przyczyny wywołującej ich przerost nie powoduje zanikania, a powiększone narządy mogą stanowić przeszkodę podczas spółko- wania, usuwa się je niekiedy częściowo lub w całości drogą operacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa