System reklamy Test

Wziernikowanie

Pęcherz moczowy zajęty bywa zwykle przez proces nowotworowy później niż pochwa, głównie w przypadkach, kiedy pierwotne ognisko raka znajduje się w przedniej wardze części pochwowej.

Z tkanki łącznej w otoczeniu raka szyjki macicznej komórki nowotworowe dostają się do naczyń chłonnych i uniesione prądem limfy mogą być rozsiane po całym ustroju.

Obok tego zwyczajnego sposobu szerzenia się raka na pochwę per continuum oderwane komórki nowotworowe mogą przedostawać się do niżej położonych części jej ścian, opadając ku dołowi w świetle naczyń chłonnych, otwartych przez naciek rakowy. W ten sposób w miejscu ich rozgałęzienia tworzy się świeże ognisko nowotworowe.

Właściwie jednak nie ma żadnych prawideł, jeśli chodzi o sposób szerzenia się raka szyjki macicznej drogami limfatycznymi. Dlatego zdarza się, że najbliżej szyjki leżące węzły chłonne mogą być zdrowe, jakkolwiek w odległych nawet narządach ustroju chorej powstały przerzuty raka.

Z chwilą zbliżania się nacieku rakowego do pęcherza moczowego śluzówka jego ulega zmianom, które może wykazać wziernikowanie (cystoskopia). Zmiany te polegają na przekrwieniu i przemieszczeniu dna pęcherza moczowego oraz na powstawaniu w śluzówce narządu drobnych wybroczyn, fałdzików i zmarszczek. Później przychodzi do tzw. oedema bullosum} a wreszcie do tworzenia się guzków i owrzodzeń. Rozpad mas nowotworowych, które zajęły ścianę pęcherza, wiedzie wreszcie do wytworzenia się przetoki.

Powstanie przetoki kałowej między pochwą i odbytnicą jest zjawiskiem o wiele rzadszym. Jest ono dowodem rozpadu raka zajmującego ścianę prostnicy, chociaż w wielu przypadkach bywa raczej następstwem nieumiejętnego leczenia, a więc zastosowania zbyt silnych dawek radu. nieodpowiedniego sączkowania po zabiegu operacyjnym itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa