Guzy torbielowate

– b)Jądrzak jajnika1) (arrhenoblastoma, andreioblastoma)

Jądrzakami jajnika nazywamy – w ogólnym tego słowa znaczeniu – wszystkie te nowotwory, które należy uważać za guzy „męskie“, ponieważ wytwarzają hormony męskie (testoidy) lub też ich budowa histologiczna przypomina gruczoł płciowy męski. Tego rodzaju określenie charakteru jądrzaków, uwzględniające zarówno ich histologiczne, jak i hormonalne właściwości, jest jednak niezbyt ścisłe, istnieją bowiem guzy jajnika, których utkanie gruczołowe odpowiada bezsprzecznie budowie jądra, a które nie’powodują występowania trzeciorzędnych cech płciowych męskich i odwrotnie. Z tego powodu więc, dopóki nie poznamy dokładnie istoty patologicznego działania tego rodzaju guzów na ustrój kobiecy, w celu dokładnej klasyfikacji musimy brać pod uwagę zarówno cechy czynnościowe, jak i histologiczne poszczególnych typów jądrzaków.

Jądrzaki jajnika są albo gruczolakami, a więc guzami, których elementy nabłonkowe układają się głównie w cewkowate twory gruczołowe pozbawione mucyny

– J) Nazwa zaproponowana przez Zubrzyckiego, jądrzaków.

(adenoma tubulare), albo też litymi guzami nabłonkowymi. Rozwijają się one z pierwotnych zawiązków gruczołu płciowego męskiego, które przetrwały w stanie niedojrzałym w ustroju żeńskim i dopiero po pewnym czasie z nieznanych powodów zaczynają się różnicować, albo też z zawiązków komórek nabłonkowych jajnika, które uległy następowej maskulinizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa

Kategorie