Antybiotyki i sulfonamidy

Penicylina i streptomycyna są silnymi alergenami kontaktowymi dlatego nie powinny być stosowane miejscowo w obrębie jamy ustnej.

Antybiotyki i sulfonamidy podane doustnie mogą wywołać rozlegle ostre odczyny rumieniowo-obrzękowe, osutki krwotoczne, a także zmiany

– 0 charakterze rumienia wysiękowego wielopostaciowego umiejscowione na czerwieni warg i błonie śluzowej jamy ustnej. Poniżej podano przykłady dotyczące zmian polekowych w jamie ustnej.

Merdi i Kruszyńska [15] opisały przypadek ciężkich zmian alergiczno- -toksycznych po oksytetracyklinie w jamie ustnej, przebiegających z wykwitami na skórze, błonie śluzowej jamy ustnej oraz ogólnymi objawami toksycznymi. Czwartego dnia przyjmowania leku na błonie śluzowej jamy ustnej wystąpiły wybroczyny, nadżerki i owrzodzenia, a także zmiany we krwi w postaci leukopenii (granulocytopenii) i niedokrwistości oraz wstrząs.

Siewierowa i Bokanowa [18] obserwowały alergię na leki u 61 chorych. Najczęściej występowała ona u osób z chorobami alergicznymi (dychawica oskrzelowa, wyprysk), a także w przebiegu kolagenoz. Zmiany w obrębie jamy ustnej wystąpiły po antybiotykach, sulfonamidach, aminofe- nazonie, fenylobutazonie, prokainie, witaminie Blr kwasie acetylosalicylowym. Zmiany te miały charakter wybroczyn, zmian wrzodziejąco-mar- twiczych lub obrzękowo-rumieniowych. Objawy w jamie ustnej pojawiały się niezależnie od dróg wprowadzenia leku u 30 chorych wystąpiły równocześnie zmiany na skórze, u 19 różne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, u 35 osób zmiany we krwi. Ponadto występowały różnego rodzaju objawy ogólne dreszcze, bóle w okolicy serca, mięśni- 1 stawów.

Wśród chorych obserwowano objawy rumienia wysiękowego wielopostaciowego w jamie ustnej, które, jak można było wnioskować z wywiadów, wystąpiły w 3 przypadkach po tetracyklinie i w 1 przypadku po penicylinie, w 6 przypadkach po sulfadimetoksynie i w pojedynczych przy-f padkach po lekach przeciwbólowych (Pabialgin, Coffedon) (ryc. 30.2- 30.6).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa