Dwa guzy w jamie brzusznej
Błędy rozpoznawcze nie są w tych przypadkach wyjątkowe. Dokładne badanie wyłącza z pewnością omyłkę i ustrzeże przed niepotrzebnym zabiegiem operacyjnym.
Ze względu na częste występowanie guzów w obu jajnikach należy stwierdzić w drodze badania oburęcznego, czy guz jest jednostronny, czy też obustronny. Rozpoznanie w tych przypadkach nie zawsze jest możliwe, albowiem wielki guz jednego jajnika skrywa niekiedy mały, wychodzący z drugiego gruczołu płciowego. Jeśli stwierdzimy dwa guzy w jamie brzusznej, musimy w ocenie ich wziąć pod uwagę:
– 1)że prawie z reguły oba jajniki zawierają ten sam rodzaj guza,
– 2)że wykazanie w obu guzach innych znamion tłumaczy się- względnie często – odmiennym ich pochodzeniem. I tak jeden z guzów może wychodzić z jajnika, drugi zaś może być ciężarną macicą lub podsurowiczym mięśniakiem tego narządu. Zdarzają się jednak i przypadki występowania obok siebie np. raka jednego jajnika i torbieli drugiego.
O proporcjonalnej częstości występowania pewnych typów guzów jajnikowych po obu stronach wspominano już na początku tego rozdziału. Ponieważ trudności rozpoznawcze, z jakimi spotykamy się niekiedy w przypadkach guzów jajnikowych, bywają bardzo duże, nie można poprzestać na właściwym, ginekologicznym badaniu, ale trzeba stosować wszelkie możliwe sposoby pomocnicze w celu ustalenia rozpoznania. Do takich sposobów należy przede wszystkim : a) badanie przez odbytnicę, b) badanie w uśpieniu, c) badanie rentgenowskie.
Stosowanie nakłucia guza poprzez powłoki brzuszne jest metodą przestarzałą i wyjątkowo tylko praktykowaną. W razie konieczności należy uciec się raczej do próbnego otwarcia jamy brzusznej.
Dodaj komentarz