System reklamy Test

Nasilenie stanów zapalnych płuc

Główną przyczyną zapalenia płuc Są dwoinki zapalenia płuc, wśród których najczęściej spotykamy typy I, II i XIV. Zapalenie mogą jednakże wywołać także inne zarazki, a między innymi: wirusy (grypy) i dwoinka kataralna, paciorkowce i gronkowce. Często występuje zakażenie mieszane. Zakażenie następuje przez drogi oddechowe lub drogą krwionośną.

Nasilenie stanów zapalnych płuc przypada na miesiące zimowe i przedwiośnie, przy czym mogą one nieraz występować epidemicznie (np. w epidemiach grypy). Zapalenie płuc nie pozostawia po sobie odporności, jak to bywa w wielu innych schorzeniach zakaźnych. Część dzieci wykazuje skłonność do powtórnego zachorowania.

Anatomia patologiczna. Wskutek stanu zapalnego pojawia się w pęcherzykach płucnych wysięk surowiczo-włóknikowy, morfotyczne składniki krwi oraz złuszczony nabłonek pęcherzykowy. Proces chorobowy nie zależy od powierzchni objętej zmianami zapalnymi, gdyż niewielkie ogniska (np. w zapaleniu płuc wirusowym) mogą dać bardzo ciężką postać schorzenia. Natężenie obrazu chorobowego zależy w głównej mierze od ilości i zjadliwości toksyn zarazków oraz od czynnościowego stanu układu nerwowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa