Reakcje w zakresie narządów płciowych

U mężczyzn w czasie cyklu reakcji seksualnych zachodzą – według Mastersa i Johnson (1966) – następujące reakcje w narządach płciowych.

W fazie podniecenia pojawia się erekcja członka, która może się częściowo zmniejszać, a następnie znowu wzrastać w czasie przedłużania się fazy lub też może być osłabiona albo ustępować po zastosowaniu stymulacji aseksualnej. Dochodzi do napięcia i zgrubienia powłoki mo- szny oraz do spłaszczenia i uniesienia worka mosznowego W zakresie jąder następuje częściowe ich uniesienie w kierunku krocza, spowodowane przez skrócenie się powrózka nasiennego. W zakresie gruczołów Cowpera oraz narządów wtórnych nie obserwuje się żadnych zmian.

W fazie plateau dochodzi do wzrostu obwodu członka przy krawędzi żołędzi oraz do zmiany jej koloru. Dochodzi też do powiększenia się jąder o 50% w stosunku do stanu sprzed okresu stymulacji oraz do uniesienia ich do wysokości tuż obok krocza (pełne uniesienie jąder, jest charakterystyczne dla bezpośrednio następującej ejakulacji). W zakresie gruczołów Cowpera dochodzi prawdopodobnie do wydzielenia 2-3 kropli płynu śluzowatego, będącego jak gdyby preejakulacją. Czas ich wydzielania jest taki sam jak wydzielania z gruczołów Bartholina u kobiety w płynie tym obserwuje się aktywne plemniki. Moszna nie wykazuje specyficznych zmian, a narządy wtórne nie wykazują żadnych zmian. !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa

Kategorie

http://www.medifire.pl egerton.pl/pl/p/Skaner-temperatury/137