System reklamy Test

TORBIEL GRUCZOŁU BARTHOLINA

Torbiele mogą powstawać zarówno w przewodzie, jak i w samym gruczole Bartholina. Pierwsze trafiają się o wicie częściej i są typowymi torbielami retencyjnymi. Jakkolwiek w większości przypadków ich powstanie należy odnieść do zamknięcia przewodu gruczołowego w przebiegu procesu zapalnego, może zdarzyć się, że przeszkoda w odpływie zawartości gruczołu jest czysto mechaniczna (zamknięcie przez drobny kamyk).,

Wskutek uniemożliwienia odpływu wydzieliny w przewodzie wytwarza się guz kulisty lub jajowaty, który wypiera przed sobą dolną część wargi sromowej większej. W miarę wzrostu torbieli cała warga większa rozciąga się, a jeśli guz osiągnie większe rozmiary, zajęty zostanie również dolny odcinek wargi mniejszej, której kontury ulegają częściowemu zatarciu. Srom wskutek tego ulega zniekształceniu, a wejście do pochwy zostaje przykryte przez torbiel. W pewnych przypadkach duże torbiele przewodu gruczołowego, leżąc bardzo blisko powierzchni, wyciągają wargi sromowe większe i łączą się z podłożem jakby szeroką szypułą.

Torbiele samego gruczołu są o wiele rzadsze niż torbiele jego przewodu, ale powstają prawdopodobnie w ten sam sposób. Leżą one głęboko pod wargą większą, chociaż w miarę wzrostu mogą również wypierać ją ku przodowi, torują sobie drogę głównie w dół i ku tyłowi do zagłębienia kulszowo-odbytniczego, a ku górze wzdłuż bocznej ściany pochwy. Ponieważ torbiele tego rodzaju nic leżą bezpośrednio pod skórą, powodują tylko nieznaczne zniekształcenie sromu. Jeśli torbiel ulegnie zapaleniu, przekształca się w ropień.

Zwykle zawartością torbieli gruczołu Bartholina jest mętny, dość rzadki śluz, który jednak w długo się utrzymujących guzach gęstnieje i przybiera barwę ciemną. Zjawiać się w nim mogą również także złogi wapniowe.

Objawy torbieli gruczołu Bartholina są natury czysto mechanicznej. Jak długo nie występują w niej zmiany zapalne, nie powoduje dolegliwości. Dotykanie ich i obmacywanie również nie wywołuje bólów. Torbiele samego gruczołu mogą natomiast powodować dolegliwości uciskając niekiedy rozgałęzienia nerwu sromowego. Leczenie polega na wytuszczeniu torbieli. Samo jej nacięcie nie wyłącza nawrotu schorzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa