Uwięźnięcie wypadłej macicy

Upławy są objawem towarzyszącym często obniżeniu macicy, a w razie owrzo- dzeń w pochwie może pojawiać się od czasu do czasu także niewielkie krwawienie. Kiedy przyjdzie do powstania pochwowego uchyłka pęcherza moczowego, chora będzie doznawać parcia na mocz i potrzeby częstego oddawania go. Ponieważ w wielu przypadkach pęcherz moczowy nie bywa całkowicie opróżniony, mocz w nim zalega, rozkłada się i może spowodować nawet zapalenie pęcherza.

W przypadkach, w których pęcherz moczowy jest znacznie obniżony, objawy te nasilają się, a ponieważ zwieracz pęcherza bywa wówczas bardzo osłabiony, kobieta oddaje mocz bezwiednie, zwłaszcza podczas kaszlu, wysiłku fizycznego itd. Zaleganie moczu w pęcherzu może także przyczynić się do wytworzenia kamieni pęcherzowych i pogorszenia stanu chorobowego.

Najprzykrzejszym objawem wypadnięcia macicy jest jednak w większości przypadków obniżenie zdolności kobiety do pracy, niemożność prowadzenia przez nią ruchliwego życia i upośledzenie jej z powodu guza sterczącego ze szpary sromowej.

W pewnych przypadkach wskutek zaburzenia krążenia i obrzęku, rzadziej ciąży – guz powiększa się. Próby odprowadzenia go do pochwy nie dają wówczas wyniku. Mówimy w takich przypadkach o uwięźnięciu wypadłej macicy. Wystąpienie tego powikłania charakteryzuje nasilenie bólów w krzyżu i w dole brzucha, które stają się ciągłe, oraz silne parcie na mocz.

Jeśli w przypadkach obniżenia się macicy chora zajdzie w ciążę, przebieg jej może być rozmaity. Zwykle rosnąca macica, która z początkiem ciąży znajduje się w miednicy małej, dźwiga się z miednicy i rozwija dalej prawidłowo. O losach macicy w razie jej tyłozgięcia wspominano już poprzednio. Należy jednak dodać, że w pewnych, wyjątkowych zresztą przypadkach może dojść do wysunięcia się ciężarnej macicy przed szparę sromową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa

Kategorie

DrKupis.pl - Mikrochirurgiczna biopsja jądra