Wypadnięcia macicy

Poród w razie obniżenia i wypadnięcia macicy przebiega bardzo często wśród zaburzeń, których przyczyną jest przerost i zmniejszona rozciągliwość szyjki macicy. Część pochwowa źle się rozwiera, a pęcherz płodowy pęka często przedwcześnie. Metodą z konieczności bywa w wielu tego rodzaju przypadkach cięcie cesarskie (Keller).

Roz poznanie. Należy pamiętać, że kobiety cierpiące na wypadanie części rodnych bada się w pozycji stojącej. Zwykle bowiem – wyjąwszy przypadki zupełnego wypadnięcia macicy – obsunięcie się tego narządu w dół zmniejsza się, kiedy kobieta leży. Wielkość przemieszczenia najlepiej ocenić każąc chorej przeć po rozchyleniu jej warg sromowych.'

W przypadkach prawidłowych z pochwy nic się nie wysuwa. Jeśli natomiast u wejścia do pochwy pojawia się przednia lub tylna ściana pochwy – a czasem obie – mówimy o obniżeniu się ich. Palce wprowadzone do pochwy natrafiają na część pochwową bliżej szpary sromowej, poniżej linii, która łączy oba kolce kości kulszowych. Jeśli przy parciu wysuwa się z pochwy różowy guz, na którego szczycie widnieje otwór ujścia zewnętrznego, mamy już do czynienia z silnym obsunięciem się pochwy i macicy. Pojawienie się części pochwowej w szparze sromowej jest spowodowane albo przez zupełne obniżenie się macicy, której grozi wypadnięcie, albo przez wydłużenie się i przerost szyjki. Niekiedy oba te stany patologiczne mogą występować równocześnie.

W pewnych przypadkach można pomylić pochwowy uchyłek pęcherza moczowego z torbielą przedniej ściany pochwy, zwłaszcza że tego rodzaju twory często są widoczne w szparze sromowej. Torbiele przedniej ściany pochwy można jednak łatwo odprowadzić z powrotem, a wówczas drobiazgowe obmacanie przedniej ściany pochwy wykaże, że twór ten jest umiejscowiony właśnie w tej okolicy. Wszelkie wątpliwości usunie wprowadzenie cewnika do pęcherza moczowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwa