Zapalenie płuc płatowe (jednoogniskowe)
Etiologia. Czynnikami wywołującymi schorzenie są dwoinki zapalenia płuc, przy czym najczęściej zarazki rodzaju I i II, a u dzieci szczególnie typ XIV.
Schorzenie to występuje najczęściej w porze wiosennej i jesiennej oraz w czasie epidemii grypy, przy czym przebieg jego jest podobny jak u dorosłych. U niemowląt należy ono do schorzeń rzadkich. Chociaż stan zapalny może się umiejscowić w różnych płatach, to u dzieci ma to miejsce najczęściej w prawym górnym oraz w jednym z płatów dolnych. Nieraz stan zapalny może równocześnie (pneumonia massiva) lub kolejno (pneumonia migrans) objąć kilka płatów, przy czym przebieg choroby może wtedy być niezwykle ciężki. Nieraz równocześnie stwierdzamy zapalenie opłucnej i wówczas mówimy o zapaleniu płuc i opłucnej (pleuropneumonia).
Stale spostrzeganym objawem jest stan zapalny węzłów chłonnych wnękowych. W chorobie tej pojawić się mogą różne powikłania, jak: zapalenie ropne opłucnej, ropnie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie przyusznicy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie wsierdzia lub osierdzia, zapalenie otrzewnej.
Objawy. Początek choroby jest zwykle nagły. Pierwszym objawem jest wysoka ciepłota (do 4-0°, nieraz i wyżej), często wśród drgawek u młodszych dzieci, a dreszczy u starszych. Dziecko wymiotuje wolne stolce u młodszych, a zaparcie u starszych nie należą do rzadkości. Dzieci mogą narzekać na bóle brzucha, często umiejscowione w podbrzuszu po stronie prawej, co nieraz jest przyczyną mylnego rozpoznania zapalenia wyrostka robaczkowego. Również do często spostrzeganych objawów należy podrażnienie opon mózgowo-rdzeniowych, co w dużym stopniu też może utrudnić rozpoznanie. Nakłucie lędźwiowe wykazuje zwiększone ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego bez innych zmian patologicznych. Twarz dziecka jest zaczerwieniona, nieraz występuje sinica wokół ust. Oddech jest przyspieszony, utrudniony, stękający, dziecko porusza skrzydełkami nosa, kaszel jest suchy i bolesny. Plwocina, o ile ją dziecko odkrztusza, jest rdzawa, podobnie jak u dorosłych. We krwi stwierdza się leukocytozę (do 3-0 -0-0-0 w mm3 i więcej) z przewagą obo- jętnochłonnych i ze zmianami toksycznymi w krwinkach białych. Obraz krwi przesunięty w lewo, opadanie krwinek przyspieszone.
Dodaj komentarz